Windows Oyunlarını Bırakın, GNU/Linux Oyunlarını Alın

Oyun zamanı? Tamam. GNU/Linux kuruldu? Tamam. Şimdi ise GNU/Linux için yeni çıkan veya yakında çıkacak olan ticari oyunlarla listemizdeki son maddeye de tamam diyebiliriz: WINE gerektirmeyen harika oyunlar.

Çoğu GNU/Linux kullanıcısı yüksek kaliteli oyunları oynamak için tek çarelerinin WINE kullanmak olduğunu zannetmektedir. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Özgür oyun geliştiricileri az miktardaki kaynaklarıyla harika işler çıkarmaktadır. Ayrıca özgür oyunların dışında şu an için sayıları az olmakla birlikte bazı bağımsız oyun geliştiricileri Windows ve Mac sürümlerinin yanında GNU/Linux sürümlü oyunlar da üretmektedir.

Machinarium, World of Goo, Primal Carnage – Humans VS Dinosaurs, Joe Danger, Overgrowth benim oynamak için sabırsızlandığım* oyunlardan bazıları, daha pekçok oyun var.

Geçenlerde Susan Linton Stop Wine-ing: 15 Games for Linux başlığıyla GNU/Linux için var olan veya yakında var olacak ticari oyunlar hakkında güzel bir makale yayınladı. Kesinlikle  (büyük ihtimalle, ara sıra... bunlar gereksiz ama kullanmadan da yapamıyoruz) okumanızı tavsiye ederim. Eğer GNU/Linux için bir oyun pazarının olmasının istiyorsak, oyun geliştiricilerine GNU/Linux'un iyi bir oyun pazarı olduğunu kanıtlamamız lazım.

Kısacası pamuk eller cebe.


* Bu oyunlardan bazıları halihazırda yayınlandı yalnız henüz ben almadım, henüz çıkmadılar olarak anlaşılmasın. Dipnot yazacak kadar da düşünceliyim, ne olacak bu benim halim.
3 yorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Rakı şiş kebap çok güzel yine gelecek ben

Dinozorus

Prince of Persia'nın Kaynak Kodları Yayınlandı