JAMP

Bir başka açık kaynak fizik oyunu ile daha karşılaştım dün. İsmi JAMP. Şu ana kadar GNU/Linux üzerinde oynadığım en iyi fizik oyunlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim (evet söyledim, ne rahatmış ya, hiç zorlanmadım).

Oyun David Perrenoud tarafından Box2D ve Kore motoru kullanılarak hazırlanmış. Tam bir sanat eseri olan JAMP'ta bir sincabı yönetiyor ve gitmek istediği noktaya kadar ona arkadaşlık ediyorsunuz.


JAMP sakın gözünüze çocuk oyuncağı gibi gelmesin. Bazı yerleri geçmek için hile yaptım. Aslında yapmazdım, bileğimin hakkıyla geçerdim de oyunu tanıtmak için biraz ilerlemem gerekiyordu, tanıtımı da hemen yapmak istediğimden (tamam yeter savunma kendini anladık, harika bir oyuncusun, hileye hurdaya tenezzül etmezsin).


JAMP'ı oynarken hem klavyenizdeki yön tuşlarıyla sincabı yönlendirmeniz hem de farenizle çeşitli nesneleri işinize geldiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bu özelliği ile JAMP diğer durağan fizik oyunlarından ayrılıyor ve platform türüne yaklaşıyor.

Kesinlikle oynamanızı tavsiye ettiğim bir oyun, JACK, kaçırmayın. Pardus kullanıcıları buradan, Gentoo kullanıcıları buradan, Ubuntu kullanıcıları ise şuradan kurabilirler JAMP'ı. Eğer dağıtımınız için bir paket bulamazsanız, kaynak kodlarından kendinizden kurulum yapabilirsiniz.


Oyun hakkında detaylı bilgiyi ise geliştiricinin yazmış olduğu belgeden edinebilirsiniz. Belgeyi Google İngilizcesi ile okumak içinse bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
6 yorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dinozorus

Rakı şiş kebap çok güzel yine gelecek ben

Prince of Persia'nın Kaynak Kodları Yayınlandı