Aquaria'nın Linux beta sürümü 13 Ocak'a kadar ücretsiz indirilebiliyor

Benim de bu oyundan dün haberim oldu. Maalesef çok uzun bir yazı yazacak zamanım yok, gerekli kaynakları da toplayamadım. Keza beta 13 Ocak'a kadar mı indirilebiliyor yoksa 13 Ocak'a kadar mı oynanabiliyor, tam sürüm mü değil mi onu bile bilmiyorum. Ama bir kaç saat kadar oynamış bulundum ve daha detaylı bir yazıyı hak etse de yalnız haber vermekle yetinmek zorundayım.Oyunumuz Castlevania veya Metroid tipi diye geçen maceralı, hub stili (yani birbirine bağlı bölümler içinde kafamıza göre dolaştığımız, oyun sonunda bir eşya için gerekirse oyuna başladığımız yere geri dönebileceğimiz yapıda) bölüm yapısına sahip platform-shooter arası bir oyun. Benim gibi Castlevania'ya ya da Metroid'e yetişememiş, yetişip de oynayamamış olanlar için Ikachan ve Doukutsu isimli Japon bir amcamın(Pixel-kun) boş zamanlarında yaptığı oyunlara benziyor diyelim(oyun mekaniği Ikachan'a konusu Doukutsu'ya benziyor). Bu arada bu oyunların fan sitesi ve Pixel-kun'un sitesi yenilenmiş anlaşılan onu da bugün farkettim. Duyduğum kadarıyla Doukutsu'nun(Cave Story) da Linux portu çıkmış, o da apayrı bir yazıyı hak ediyor.


Biz konumuza dönersek, el emeği göz nuru sprite grafiklerin arasında mouse ile hareket ettirdiğimiz kahramanımızla 360 derece yüzüp, ateş ediyoruz. Bir yandan da bulmacaları çözüp, karanlık hikayeyi anlamaya çalışıyoruz. Çok hoş atmosferik müzikler var. Anladığım kadarıyla iki kişinin yaptığı, bir kişinin de ana-karakter seslendirmesiyle çok şey kattığı(keza Doukutsu ve Ikachan'ın aksine ağırlıklı olarak monolog var) oyunumuzun ekran görüntüleri ve videolarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Ben yeni yılın ilk gününü bu oyunu oynayarak ve youtube'dan videolarını izleyerek geçirdim. Eğer işe güce derslere başlamadan harcayacak zamanınız varsa, su altındaki cezbedici fakat karanlık bir dünyada kaybolmak isterseniz bakmanızı tavsiye ederim. Eğer bu oyun hoşunuza giderse (Linux portları hakkında detaylı bilgim olmasa da) Doukutsu ve Ikachan'a da bakmanızı tavsiye ederim. Son olarak yeni yılda mutluluklar ve iyi çalışmalar dilerim... Byez...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Prince of Persia'nın Kaynak Kodları Yayınlandı

Dinozorus

Rakı şiş kebap çok güzel yine gelecek ben