PCSX2

PCSX2 bilgisayarınızda PS2 oyunlarını oynamanıza yarayan açık kaynak bir program, bir emülatör. Uzun zamandır geliştiriliyor ama şu anda sadece oldukça güçlü sistemlerde işe yarıyor. Uyumluluk listesine bakarak favori oyununuzun oynanabilir olup olmadığını görebilirsiniz.Forum sayfasında merak ettiğiniz birçok şeyi öğrenebilir, yüklemek içinse burayı kullanabilirsiniz.

svn co https://pcsx2.svn.sourceforge.net/svnroot/pcsx2 pcsx2
Yukarıdaki komutla pcsx2'in son halini svn'den çekebilirsiniz. Bu işlem sürerken siz de sisteminizde aşağıdaki paketlerin kurulu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz:

gtk2
opengl
libbz2
libjpeg
glew-dev
libxxf86vm-dev
x11proto-xf86vidmode
automake and autoconf (>= 1.9)
Nvidia Cg-Toolkit
libasound-dev
joystick
libbz2-dev
subversion
libjpeg62-dev
build-essential
libgtk2.0-dev
libxxf86vm-dev
x11proto-xf86vidmode-dev
libSDL-dev
libglu1-mesa-dev
Bu adım dağıtımdan dağıtıma farklılık gösterebilir, ben Pardus'ta Paket Yöneticisi'nde bu paketlerin olup olmadığını kontrol ettim, olmayanları Pisi Bulma Aracı ile aradım olanları buradan yükledim, olmayanlar için de google imdadıma yetişti (buradaki liste kesin değildir, işiniz daha kolay veya daha zor da olabilir, bazı paketleri derleyebilmek için daha başka paketleri de derlemeniz gerekebilir. Bunlardan daha önce ekran kartınızın sürücüsü yüklü değilse onu aradan çıkarın).

svn'den pcsx2'in tamamını çektikten sonra pcsx2 dizinine girin ve aşağıdaki komutu çalıştırın (daha iyisi INSTALL dosyasını okuyun ilk önce ve işlemcinizin desteklediği tüm komut setlerini etkinleştirin):
sh build.sh all
Hiçbir hata almadıysanız yapmanız gereken tek şey pcsx2'yi açmak:Programı yükledikten, derledikten ve başarıyla çalıştırdıktan sonra BIOS Dumper'a ihtiyacınız olacak PS2'den bios dosyasını almak için.


Tüm bunlardan sonra sisteminizi hızlandırmak için şunları da bilmek isteyebilirsiniz:
cat /proc/cpuinfo
komutu işlemcinizle ilgili bilgileri gösterir, işlemci hızınızı değiştirdikten sonra kontrol etmek için kullanabilirsiniz.
Option "Coolbits" "1"
Eğer Nvidia kullanıyorsanız yukarıdaki satırı /etc/X11/xorg.conf dosyasında Section "Device" ın sonuna ekleyin böylece nvidia-settings ile ekran kartınızın hız ayarlarıyla oynama yapabilirsiniz (yaptığınız ayarlar sistem yeniden başladığında kaybolacaktır, bunu istemiyorsanız aşağıdaki ilgili kaynağa bakın).İyi ama elime ne geçecek diye bir soru belirdiyse kafanızda:
Tekken 5 PCSX2 0.9.5 svn 277 GSdx 0.1.7 SSSE3
Tekken 4 PCSX2 0.9.5 svn 277 GSdx 0.1.7 SSSE3
TEKKEN 4 PCSX2 0.9.5
ve daha neler neler (böyle bir şarkı var mıydı?)


kaynaklar:
pcsx2.net
Linux Guide
Identifying CPU & it's speed command
Overclocking Controls for nVIDIA Settings


not: Bu yazı diğer günlüğümdeydi buraya taşıdım. Hem de taşıma işlemi sorunsuz oluyormuş onu da görmüş oldum.
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dinozorus

Rakı şiş kebap çok güzel yine gelecek ben

Prince of Persia'nın Kaynak Kodları Yayınlandı